ImmunoCAP, ISAC 112i / lista alergenów.

Alergeny istotne klinicznie.

Testy ImmunoCAP wykrywające obecność swoistych przeciwciał IgE są złotym standardem w diagnostyce alergii. Wyniki testu dostarczają informacji, które pomagają specjalistom zastosować odpowiedni plan postępowania terapeutycznego.

ImmunoCAP , ImmunoCAP ISAC 112i to dwa systemy oznaczania swoistych przeciwciał IgE w surowicy pacjenta których producentem jest firma ThermoFisher.

Przedstawiamy listę alergenów testu ISAC (multiplex, 112 alergenów w panelu) oraz ImmunoCAP singleplex (alergeny pojedyncze).

https://alergiabielsko.files.wordpress.com/2023/03/isac-i-cap-test-tabela-alergenow-2023.pdf

Testy molekularne obrazują szczegółowy profil uczulenia. Wskazują pierwotną przyczynę uczulenia (alergen swoisty gatunkowo) oraz alergeny krzyżowo reagujące, co pozwala na głębsze zrozumienie przyczyn choroby i ocenę ryzyka wystąpienia ciężkich reakcji.

Obecność swoistych przeciwciał IgE określana jest jako uczulenie i pozostaje ważnym czynnikiem ryzyka, ale nie jest to jednoznaczne ze stwierdzeniem choroby alergicznej. Chorobę alergiczną rozpoznaje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, badaniu pacjenta, analizy objawów występujących po ekspozycji na alergen.

System ImmunoCAP jest metodą ilościową, uznaną przez Europejską Akademię Alergologi i Immunologii za „złoty standard” i jest metodą referencyjną.

Wyniki testu ISAC korelują z wynikami testu ImmunoCAP.

Reklama

Autor: mgr Anna Różyło

Biolog, diagnosta laboratoryjny.

%d blogerów lubi to: